Jadwiga jest bardzo przedsiębiorcza i gospodarna. Nie wykazuje oznak zmęczenia ani niechęci. Jest kobietą dziką, którą trudno powstrzymać. Wierzy, że wszystko można zrobić własnymi siłami. Jest introwertyczką i ma syntetyczny umysł. Potrafi szybko ogarnąć zadanie, ale czasem coś przeoczy. Nie przepada za porażkami. Cieszy się z sukcesów jak dziecko. Jest bystra, inteligentna, zaradna i oczytana. Potrafi też doskonale gotować. Nieustannie się uczy i nigdy nie spoczywa na laurach. Jest ciekawa świata i czasem zapomina o niektórych rzeczach. Chociaż rzadko zwierza się przyjaciołom, jej żywe reakcje pozwalają zrozumieć, co myśli i czuje. Trudno jest ją uspokoić.
Pochodzenie imienia Jadwiga
Jadwiga, imię starogermańskie, wywodzi się od starogermańskich słów hadu (walka) i wig (walka). Jest to dzielna kobieta, która zwycięża w walce.
Miłość i rodzina
Jadwiga jest nieuchwytna jak wiatr, kobieca, uwodzicielska i pociągająca. Choć wywoła uśmiech na twarzach wielu mężczyzn, nie jest łatwo ją złapać. Często kieruje się moralnym oportunizmem i przeżywa niebezpieczne przygody. Tęskni jednak za przytulnym domem, otwartym dla dzieci i gości. Marzenia te często oznaczają przeprowadzki co pół roku i cotygodniowe zawieranie nowych znajomości. Element ten można zagospodarować tak, aby ktoś stał się zaradną i przykładną żoną. Będzie miała wyjątkowe zdolności kulinarne i umiejętność radzenia sobie ze wszystkimi sprawami. Zostanie matką, a potem babcią.
Imieniny Jadwigi
Jadwiga imieniny obchodzi 14 kwietnia, 17 lipca, 13 września, 15, 16 października.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jadwigi jest 16 października.
Życie towarzyskie
Jadwiga jest wspaniałą przyjaciółką, którą warto mieć w swoim otoczeniu. Zawsze potrafi rozbawić. Jest kobietą pełną inspiracji, wdzięku, taktu i stylu. Bywa nieprzewidywalna i zbyt zajęta. Trudno jest jej nadążyć za milionem pomysłów, które przychodzą jej do głowy w każdej sekundzie. Potrafi zmieniać otoczenie i swoich przyjaciół. Potrafi manipulować i wykorzystywać emocje swoich przyjaciół. Jest introwertyczką i może zapomnieć o świecie zewnętrznym, ponieważ jest tak skupiona na swoich przyjaciołach. Chociaż rzadko zwierza się innym, jej żywe reakcje na bodźce pozwalają dostrzec, co myśli i czuje. Wiele trzeba, by ją uspokoić, gdy się zdenerwuje. Z natury jest ciepłą i szlachetną kobietą, pełną mądrości. Zawsze chętnie doradza, wspiera i pomaga innym.
Kariera i praca
Jadwiga to kobieta piorunująca, której nic nie jest w stanie powstrzymać. Jadwiga jest kobietą bardzo aktywną i przedsiębiorczą. Wierzy, że wszystko może zrobić sama. Ciężko pracuje, by wypełnić swoje obowiązki. Choć sprawia wrażenie pewnej siebie, w rzeczywistości jest dość słaba. Jest introwertyczką z syntetycznym mózgiem. Wszystko szybko pojmuje i rozumie, ale czasem o czymś zapomina. Nie potrafi znieść porażek. Potrafi jednak cieszyć się z sukcesów jak dziecko. Mimo że czasem wiele zapomina, jest ciekawa świata. To wyjątkowa kobieta. Jest inteligentna, sprytna, zaradna i oczytana. Zawsze stara się uczyć i nigdy nie przestaje się uczyć. Powinna czuć się swobodnie w pracy, która wymaga mobilności, zaradności i pomocy.
Predyspozycje zawodowe
Jadwiga doskonale sprawdza się w zawodach, które wymagają energii, witalności i przedsiębiorczości, takich jak handel, marketing i administracja.
Patronki św. Jadwigi
Święta Jadwiga (1179-1243), księżna Śląska. Jej rodzina wywodziła się z bawarskiego rodu książęcego. Jej ojcem był Henryk Brodaty, książę wrocławski z dynastii Piastów. Sławę przyniosło jej wielkie współczucie dla chorych i ubogich. Założyła klasztor cystersów w Trzebnicy, gdzie w surowej ascezie przeżyła ostatnie lata życia. Patronka Wrocławia, Śląska, pojednania i pokoju.
Św. Jadwiga, królowa Polski (1374-1399), była córką króla Ludwika II i Elżbiety. Miała zaledwie 4 lata, gdy została wydana za mąż za Wilhelma Habsburga, księcia austriackiego. W 1386 r. została ochrzczona Władysławem Jagiełłą. Doprowadziło to do unii Polski, Litwy i Polski. Działała na rzecz chrystianizacji Litwy. Była współzałożycielką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzy tygodnie po porodzie zmarła w Krakowie (17 lipca 1399 r.). Papież Jan Paweł II kanonizował ją 8 czerwca 1997 r.
Odmiany i zdrobnienia imienia Jadwiga
Jadwinia, Jadwisia, Jadwiska, Jadzia, Jadzienka, Jadzinka, Jadziuchna, Jadziula, Jadziulka, Jadziunia, Jadziusia, Jadzius, Jadzka
Formy obcojęzyczne
Hedwigis (łac.), Hedviga, Avis, Edviga (ang.), Hadvig, Hedvig, Hedda (niem.), Hedvige, Edvige (fr.), Edviga, Eduvigis (hiszp.), Edvige (wł.), Jadviga (ros.), Hedvika, Jadviga (czes.), Hedviga (słowac.), Jadviga, Hedviga (połud.-słow.), Jadvyga, Gedvyga (litew.), Edvigis, Evijis (gr.), Hedvig, Hedda (węg.), Helvi, Heta, Hedda (fiń.)
Nazwiska, które wywodzą się od imienia Jadwiga
Jadacki, Jadczak, Jadeczek, Jadwicki, Jadwiczyn, Jadwid, Jadwidz, Jadwidziec, Jadwidzyk, Jadwiński, Jadwisiak, Jadwisińczak, Jadwiszak, Jadwiszczak, Jadwiszczyk, Jadwiżak, Jadźwiński
Znane imienniczki
Jadwiga, królowa Polski Jadwiga Andrzejewska - aktorka (30 marca 1915 - 4 października 1977) Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) - polska poetka. (1 VIII 1834 - 23 IX 1908). Jadwiga Szajer (Ada Sari) - polska śpiewaczka operowa (29 czerwca 1886 - 12 lipca 1968) Jadwiga Wołoszyńska - botanik i hydrobiolog (1882 - 1951)
Przysłowia i inne powiedzenia
Dla miłosnych graczy ponętna Jadwiga, to już ekstraklasa czyli pierwsza liga!
Do świętej Jadwigi pozbieraj jabłka, orzechy, figi.
Kto sieje na świętą Jadwigę, ten zbiera figę.
Mała Jadwiga, a zboże dźwiga.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.